Mobilyada Kullanılan Malzemeler Nelerdir, Farkları Nedir?

mobilya-makinalari

mobilya-makinalari

  Bir mobilyacı olarak ben de bazı tüyolar vermek istiyorum. Halk arasında bazı yanlış bilinenler var, en çok karşılaştıklarımı sizlerle paylaşmak istedim. Bir numaralı yanlış; birkaç yerden duyduğunuz birkaç kelime ile işi bildiğinizi göstermeye çalışmayın; çünkü çok kolay anlaşılır. Ben şimdi aşağıda en çok karşılaştığım soru ve açıklamaları yazıyorum:
    Masif kelimesi mobilyada ağaç bölümler için kullanılır. İnsanlar bunun kalite ile eşdeğer olduğuna inanır. Aslında masif ağacın kullanılma sebebi sağlamlığıdır ve taşıyıcı

   bölümlerde kullanılır. Mobilyanın kalan kısımlarında masif ağaç kullanma zorunluluğu olmadığı gibi MDF kullanılması hem maliyet avantajı sağlar hem de aynı işlevi görür. Her yerde masif kullanmanın bir sakıncası da ağacın çalışması diye tabir edilen unsurdur. Malesef ülkemizde iyi fırınlanmayan ağaçlardan mobilya yapılır ve bir süre sonra yamulmalar görülür. Genelde el yapımı mobilyalar masiftir. Bu soru satıcıya sizin kulaktan dolma bilgilere sahip olduğunuzugösterir unutmayın!!!
   Her ikisi de talaşın preslenmesi ile oluşmuş tabakalardır. Sunta ucuz ve nispeten dayanıksız bir malzemedir. İnce yapılıdır ve sık bir malzeme değildir. Genelde dolap arkalığı ve benzeri yerlerde kullanılır. Sunta mobilyada iyi bir çözüm değildir. Bir süre sonra açma yapması kaçınılmazdır.(Üzeri kullanılan yüzeylerde) MDF ise daha iyi preslenmiş, daha kalın ve suntaya oranla daha sağlam bir malzemedir. Masa tablaları, dolap kapakları ve benzer yerlerde kullanılır. Muhtelif kalınlıkları mevcuttur.
   Suntanın ve MDF nin üzerine laminasyon işlemi sonucu kaplama görüntüsü verme işlemi sonucu oluşturulur. Laminasyon uygulaması malzemelerin dayanıklılığını da artırır. Ayrıca son dönemde hemen her kaplamanın dokusunu oluşturabiliyorlar. Görsel açıdan da başarılı. Eğer kaplama kullanılması ekonomik anlamda mümkün değilse düşünülebilir. Seri üretim yapan bir çok kurum bu sistemi kullanıyor. Yalnız son dönemde Melamin malzemeye dönüş var.
   Ağaç gövdesinden ince kesitler alınır. Her ağacın kendine özgü bir dokusu vardır. İşlemler sonucu şerit veya tabaka haline getirilir. Üç çeşit olarak mevcuttur. Doğal Kaplama, Yapay Kaplama ve Yapay Dokulu Doğal Kaplama. Doğal kaplama ağacın dokusunun değiştirilmeden kaplamaya dönüştürülmesidir. Doğada çok bulunan ve pahalı olmayan tüm ağacların doğal kaplaması kullanılır. Yapay Kaplama adı üstünde ağaç değildir. Yapay Dokulu Doğal Kaplama ise yine ağaç kaplamadır ama üzerindeki doku işlemler sonucu değiştirilir. Ender bulunan veya çok pahalı olan ağaç dokuları için kullanılır. Ayrıca doğal kaplamada her serinin farklı olma riski vardır. Yapay dokuda süreklilik sağlanabilir.

 

Advertisements
This entry was posted in Haber and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s